Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-04-18 17:41:30

Wystawa "Zero tolerancji do kościoła, zero tolerancji dla kościoła"

2017-04-2019:00 — 2017-05-19 Galeria Otwarta Pracownia, Kraków

Galeria Otwarta Pracownia zaprasza na wystawę prac Marka Sobczyka "Zero tolerancji do kościoła, zero tolerancji dla kościoła"

Cena biletu: brak informacji

Po prezentowanej ostatnio wystawie ukrainskiego twórcy Danyły Movchana „Święci i ciało”, krakowska galeria Otwarta Pracownia pokaże prace Marka Sobczyka, urodzonego w 1955 roku polskiego malarza, grafika, teoretyka sztuki. Artysta studiował malarstwo w latach 1975-1980 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Stefana Gierowskiego. Początkowo malował abstrakcyjne kompozycje złożone z powtarzających się elementów. W roku 1983 został członkiem Gruppy, współredagując jej pismo „Oj dobrze już”, w którym zamieszczał teksty teoretyczne. Od połowy lat osiemdziesiątych Sobczyk malował kompozycje figuralne, niektóre o tematyce religijnej. W latach 1994-1998 wspólnie z Jarosławem Modzelewskim stworzył serie obrazów wystawionych w Centrum Sztuki Współczesnej w 1998. Współpracował z Piotrem Młodożeńcem w spółce autorskiej Zafryki. W 2012 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa.

Nowy projekt Marka Sobczyka, oparty na malarstwie i słowie „społeczność” zajmuje się komunikatami (między-słowem-a-obrazem), ich odnotowywaniem i przerabianiem – „przemalowywaniem” w obraz. Twórca w swoich poszukiwaniach podnosi kwestie zwiazane z religią i krąży wokół słowa „ateizm”. Interesuje go polityka fundowana na religii, np. zaangażowanie kandydatów w wyborach prezydenckich w USA w kwestie wiary i budowanie schematu opatrznościowego. Marek Sobczyk przygląda się koegzystencji trzech wielkich, zwalczających się religii, które jednak współpracują w określeniu miejsca kobiety w społeczności, a właściwie we władaniu przez religię płcią i biologią kobiety. Twórca bada wtłoczone w nas oparcie części naszych wierzeń na typach podsuwanych przez kulturę masową oraz kwestie nieporozumienia związanego z częstym deklarowaniem oczekiwania życia po śmierci, przez niewierzących. Selekcjonując materiał i komentarze, Marek Sobczyk zaprojektował graficznie 60 obrazów mierzących się z ulotnością komunikatu oraz dużą liczbą perspektyw. Wystawa w Otwartej Pracowni, w Krakowie prezentuje ostatnią część z tej sześćdziesiątki namalowanych obrazów.
Poprzednie wystawy: Marek Sobczyk, Wokół słowa ateizm, Galeria BWA Gorzów, 2016; Marek Sobczyk: The Weight Loss Collection/ Kolekcja Utraty Wagi, Galeria Piktogram, Warszawa 2017.

Miejsce wydarzenia

Logo: Galeria Otwarta Pracownia

Galeria Otwarta Pracownia

ul. Dietla 11
31-070 Kraków

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus